Indie

Indie.

Bardzo popularnym określeniem dot. Indii jest „kraj kontrastów” i trudno się z tym nie zgodzić, bo jak inaczej zrozumieć największą (najludniejszą) demokrację świata z poziomem analfabetyzmu na poziomie 1/3 mieszkańców. Jak pojąć, że w jednym państwie może być używanych ponad 400 języków, gdzie Hindusi są dumni ze swojej niepodległości a językiem urzędowym jest angielski (jako drugi język, tuż po Hindi). Gdzie największe slumsy świata sąsiadują z wieżowcami finansistów i bankierów w Bombaju (np. powstał tam największy wieżowiec z przeznaczeniem na prywatny dom milionera). Gdzie największą gałęzią gospodarki jest rolnictwo i to wcale nie nowoczesne, a największe koncerny informatyczne świata właśnie w Indiach lokują swoje główne call center i centra outsourcing’owe (główne miasto z rozwiniętą branżą IT to Bangalore).

Jeden kraj a powierzchnia większa niż cała Europa, tym samym krajobraz bardzo zróżnicowany, począwszy od wysokich gór Kaszmiru (swoją drogą bardzo przypominają Tarty) i Himalajów, poprzez pustynię Gudżaratu i dżunglę środkowych Indii, a skończywszy na bajowych plażach Goa czy Kerali. Do tego niezliczona ilość zabytków z różnych okresów historii, z najbardziej znanym pomnikiem miłości lub inaczej: jednym z siedmiu cudów świata – Tadż Mahal.

Wybierając się drogą lotniczą do Indii (najszybsza i najczęściej wybierana) należy przygotować się na duży szok, wsiadając na europejskim lotnisku w warunkach prawie sterylnych trafiamy do miejsca docelowego, gdzie króluje wysoka temperatura i wysoka wilgotność powietrza, a na ulicach miasta panuje bałagan – używając bardzo delikatnego określenia. Dla tych co mają dużo czasu wolnego proponuję podróż do Indii drogą lądową (przez Bałkany, Turcję, Iran i Pakistan), nie będzie wówczas narzekania, że ktoś doznał szoku kulturowego i estetycznego.

Pomimo wszystkich kontrastów i rzeczy, które ciężko zrozumieć Europejczykowi, zdecydowanie polecam podróż do Indii. Wówczas łatwiej docenić „własne podwórko”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s